Naše možnosti

Tomáš Pazourek - O výsledcích své práce se dočtu v novinách

31.05.2017
Zpět na články

Práce právníka v České spořitelně je zajímavější, než se může zdát. Rozhodně to není nuda, ale na rozdíl od advokacie to zase není o “výkonu za každou cenu.” Tomáš Pazourek měl kariéru rozběhlou právě v advokacii a přesto se rozhodl přejít do největší banky v zemi. A vůbec toho nelituje.

 

Tomáši, proč by student práv měl chtít pracovat právě v České spořitelně?

Já to můžu vzít ze svého pohledu, tedy z pohledu někoho, kdo si prošel advokátní zkušeností a zjistil, že pro něj banka může být minimálně srovnatelně atraktivní. Myslím, že pro někoho, kdo teprve startuje kariéru, je to ideální místo pro to, aby ihned po škole začal dělat poměrně sofistikovanou práci v oboru financování. Což by se mu za předpokladu, že by zvolil jinou kariérní cestu, například v advokátní kanceláři, poštěstilo třeba až za pár let. U nás se můžete dostat relativně brzy k zajímavým transakcím a mít poměrně velkou zodpovědnost, pokud o to stojíte.

 

A v čem je ta práce tak atraktivní?

 

Atraktivita vyplývá z toho, že banka má velmi široký záběr. V našem oddělení se dělají transakce napříč všemi segmenty, tzn. od menších korporátních klientů po ty úplně největší regionální, možná až evropské. Současně má banka obrovský záběr finančních produktů, které nabízí a tudíž potřebuje ošetřit i po právní stránce. Kdo uvažuje nebo si připouští, že by se zabýval financováním, tomu banka nabízí nepřeberné množství zkušeností, situací, právních konceptů a transakcí, ve kterých se může realizovat, protože je v týmu řešíme. A tým netvoří jen kolega právník, ale i kolega z obchodu nebo regulace. To se v advokacii nepoštěstí, rozhodně ne v takové míře u koncipienta.

pazourek2

Jaký nejzajímavější případ jsi řešil?

 

To jsou většinou ty největší transakce, o kterých se buď píše v novinách, anebo jsou tak důvěrné, že se o nich nesmí příliš mluvit. Jednu takovou multi-jurisdikční transakci jsme nedávno dokončili. Několik dalších je na spadnutí. Vyžadují velké nasazení a pak i velké zadostiučinění, když se o jejich výsledku dočteš v novinách. Z pohledu zadostiučinění vlastně ale není malých transakcí.

 

Jak často řešíš takhle velké případy?

 

Jak jsem říkal, banka obhospodařuje klienty od mikrospolečností, včetně start-upů, přes SME segment až po ty největší korporace a skupiny na českém trhu. Jednoduše průřez celým českým byznys prostředím. Zásadní úvěrové obchody řešíme tak často, jak často se velcí klienti pokoušejí o financování svých obchodních aktivit. Takže vlastně dennodenně. Požadavky na právní poradu od týmu strukturovaného financování chodí v řádu pěti kusů denně. Vždycky se tam najde jedna dvě, které jsou něčím zajímavé. Nejde o práci přes kopírák, musí se u toho přemýšlet a dostanete se i k informacím komerční povahy. Obchodní případ pak lze vidět z větší a často i zajímavější perspektivy. To je taky, řekl bych, výhoda.

 

Co si myslíš o tom, že podle posledních průzkumů většina studentů práv pro začátek své kariéry bankovní sektor příliš nevyhledává?

 

Podle mého názoru má dnes spousta uchazečů v takovém žebříčku celkem vysoko taková ta snová zaměstnání ve velkých korporací typu Penta, PPF a podobně. Myslím, že práce v bance našeho ražení se od toho příliš neliší, určitě ne co se týče náplně a některých zaměstnaneckých benefitů. Kdo hledá potenciál pracovat v korporátním světě, měla by ho stejně tak lákat práce v bance.

 

Máš představu, jak se liší možnosti v právni oblasti ve Spořitelně od ostatních bank?

 

Náhodou mám, protože máme v týmu i kolegy z menších bankovních domů.  Z toho, co jsem slyšel, tak příležitosti pro právníka ve Spořce jsou větší. Logicky proto, že ta banka je větší, má větší podíl na trhu, koncentruje u sebe víc klientů, nabízí sofistikovanější produkty a to s sebou přináší atraktivnější práci i pro nás, právníky.

 

A je tím pádem i příležitost se toho víc naučit?

 

Samozřejmě. Celé je to o tom, že se snažíme získat lidi, kteří chtějí aktivně modelovat a budovat svoji kariéru, zlepšovat se a něco se naučit. Takové příležitosti Česká spořitelna rozhodně poskytuje. Obohacujeme se i tím, že využíváme možnosti stáže koncipientů z velkých advokátních kanceláří u nás v bance. Pracovní kolektiv a jeho dynamiku to skvěle osvěží.

 

Máš možnost využívat při práci znalosti cizích jazyků?

 

Já se zaměřuji na transakční poradenství, které je často specifické tím, že obsahuje nějaký přeshraniční prvek. To vyvolává potřebu cizího jazyka v komunikaci i dokumentaci. Navíc jsme součástí skupiny Erste a v ní se také komunikuje převážně anglicky. Angličtina je pro mě prakticky druhý pracovní jazyk, dokumentace, kterou mám na stole, je aspoň z poloviny v anglickém jazyce. Kdo se chce zdokonalit v právní angličtině, má tak ideální příležitost.

 

A jak je to s dalšími cizími jazyky?

 

Základní dokumentaci zvládneme připravit i v němčině, ale kadence použití němčiny se nedá s angličtinou srovnat.

 

Jak je v tvém případě náročné skloubit profesní život s tím osobním?

 

Sladění osobního a pracovního života byl vlastně jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl z advokacie odejít. Ve Spořce si můžu mnohem lépe naplánovat čas a konečně to nějak skloubit. Tým, ve kterém pracuji, ale nikdy nebude tak úplně fungovat na bázi pevné pracovní doby. Jednoduše kopírujeme potřeby klienta a ti jsou leckdy nároční. Takže jsou i situace, kdy je potřeba zůstat v práci déle.

 

Nutno dodat, že benefity ve Spořitelně jsou nadstandardní oproti jiným pracovním příležitostem. Práce z domova, klouzavá pracovní doma, možnost rotace do jiných oddělení banky, to vše využíváme. Specifické je třeba i to, že banka nabízí spoustu měkkých aktivit, jež vás dokážou v rámci pracovní doby vymanit z toho typizovaného pracovního procesu. U nás jsou to charitativní činnosti, nespočet školení interních i externích, teambuildingy, které zkrátka umožňují nemyslet v práci jenom na práci.

 

Jaké školení jsi vyzkoušel ty?

 

Já byl na velmi příjemném školení o vedení týmu. Bylo zaměřené na osobnostní profily a na to, jak pracovat s lidmi tak, aby byl jejich potenciál co nejvíce využit. Kromě řady povinných školení, které slouží k tomu, aby se člověk seznámil s bankovní regulací a s chodem banky jako takovým, byl i nespočet seminářů, které jsem organizoval pro ostatní kolegy, protože mám stále kontakty v advokacii.

 

Takže vlastně i to, že jsi přešel z advokátní praxe do banky, je teď benefitem pro lidi v tvém týmu, protože stále využíváš své předchozí zkušenosti a kontakty?

 

Snažím se zprostředkovat své znalosti z advokacie a povědomí o právních službách. Pro nás jsou klienty kolegové z obchodních týmů, ti stejní, kterým poskytují poradenství renomované advokátní kanceláře. Přiznávám, že rád využiji možnost konzultovat s bývalými kolegy advokáty, to se hodí pořád. Ale nejsem tu zdaleka jediný, kdo se rád podělí o své know-how. I já se od svých současných kolegů v bance mám spoustu co učit.

Podívejte se zde, jaké možnosti pro právníky nabízíme:

http://csas.jobs.cz/#prefid_location_hier%5B%5D=R200000&customcateg%5B%5D=rizeniRizik&customcateg%5B%5D=CeskaSporitelna