Naše možnosti

Štěpán Kouba - "Chceme být první volbou pro každého vývojáře aplikací."

20.03.2018
Zpět na články

Česká spořitelna se rychle rozvíjí. Zapomeňte na nudnou instituci, v níž se nic neděje a lidé si do ní chodí "odpočinout" od náročné práce. Je to pravý opak. Důkazem toho je oddělení IT, které nabízí spoustu příležitostí podílet se na velice zajímavých projektech. O jednom z nich jsme si povídali s  API and Third Party Leaderem v České spořitelně Štěpánem Koubou.

Štěpáne, oficiálně jsi představil projekt Open bankingu na Apinauts. Ale pro ty, co tam nebyli: o co jde a proč se k tomu formuje nový tým?

Apinauts je interní konference Spořitelny, zúčastnila se jí ale i spousta lidí zvenčí. My jsme na ní za Spořitelnu odprezentovali náš postoj ke světu digitalizace a mluvili jsme o způsobech, jak by se třetí strany mohly s bankou lépe propojit. Právě třetím stranám (to může být třeba eshop, start-up nebo jakákoliv výrobní firma) chceme banku víc otevřít, aby pro ně bylo využívání našich produktů a  služeb jednodušší a efektivnější. Jak pro své vnitřní fungování (příkladem může být párování faktur pomocí variabilního symbolu), tak třeba nabídkou služeb pro jejich klienty.

těpán Kouba 2

Jak si představuješ banku budoucnosti, co víc může lidem ještě nabídnout?

Banka budoucnosti je s vámi na každém kroku, ale nijak vás neobtěžuje, skoro to nevnímáte. Je třeba součástí aplikací, které běžně používáte. O to se teď právě snažíme. V praxi to pak bude vypadat následovně: máte účet u České spořitelny a ve chvíli, kdy nakupujete elektroniku přes appku vybraného eshopu, bude tam tlačítko, s jehož pomocí jednoduše pošlete peníze z účtu. Stejně jednoduše to půjde třeba u online nákupu potravin, taxíku atp. A čím víc aplikací budeme moci takto propojit, tím pohodlnější to bude pro klienta.

 

Co tě na tvé práci nejvíc těší?

Určitě možnost setkávat se a spolupracovat s lidmi, kteří jsou opravdovými profíky v tom, co dělají. Třeba takový Petr Michalík, jeden z hnacích motorů České bankovní asociace. Stojí za spoustou myšlenek API a fungování banky. Vytvářel standard, jak má API vypadat pro všechny banky na českém trhu. A obecně i celý ATP tým tvoří neskutečné množství zajímavých lidí, kteří přinášejí stále nové nápady.

 

Jaký tým bys teď chtěl sestavit, jaké lidi potřebujete?

Hledáme analytiky a programátory, kteří nám pomohou tu banku více otevřít. Chceme, aby Česká spořitelna byla první volbou pro každého vývojáře, který bude stavět aplikaci využívající nějakou finanční službu. A proto potřebujeme mít perfektní API, dokumentaci a taky SDK. Teď hledáme lidi, kteří se chtějí podílet na vývoji a rozvoji API na konkrétních příkladech. Hlavní je, aby je API opravdu zajímalo. Nějaká základní zkušenost je samozřejmě nutná, ale hlavní je mít chuť to dělat. Ten zbytek se už naučí u nás.

Chcete se dozvědět víc o práci v našem IT? Stačí kliknout.

https://www.linkedin.com/organization/10700/campaign/8f6845dd-9f0b-4aca-98f3-ddb67b29741f