Naše akce

Překonáváme mezigenerační bariéry

04.01.2019
Zpět na články

Mladí vysokoškoláci si uvědomili, že od svých rodičů a prarodičů získali už dost vědomostí a zkušeností, proto se rozhodli, že je řada v předávání znalostí na nich. Díky tomu vznikl za naší podpory na Zemědělské univerzitě v Praze (ČZU) kurz Život učitelem, který úspěšně překonává mezigenerační bariéry. 

 

Napříč republikou máme uzavřená partnerství s řadou vysokých škol a univerzit. Jednou z aktivit je vypracování reálného projektu studenty s podporou odborníků ze Spořitelny. Výsledkem byl jedinečný kurz, který spojil seniory na Univerzitě třetího věku na ČZU a studenty. Unikátnost kurzu Život učitelem tkví v samotném učiteli - jímž se stali studenti nebo naopak senioři. V zimním semestru proběhlo 10 lekcí na různá témata a závěrečná besídka.

 

Jak probíhaly jednotlivé lekce? 

Lekce vedené studenty byly postaveny zejména na individuální výuce ve dvojicích junior-senior s praktickými ukázkami na počítači. Senioři se dozvěděli nové informace o sociálních sítích, jak nakupovat online nebo jaké aplikace jsou nejlepší pro učení jazyků. 

Senioři pojali své lekce více jako diskuzi s praktickou ukázkou, a to například na téma babské rady či profesní život. Mladí studenti si tak mohli vyzkoušet jak se háčkuje nebo plete a dozvěděli se, zda bylo dříve těžší získat práci a jak se změnil pohled na rodinný život.

 

Klara (1 of 1)-2

 

Jaký měl kurz ohlas?

Lekcí se pravidelně účastnilo zhruba 10 seniorů a 10 juniorů. Organizace se ujaly studentky ČZU, které stály u zrodu konceptu kurzu. „Jsem pyšná, že mohu být součástí tak skvělého projektu jako je Život učitelem. Již od ledna na projektu pracujeme, a je úžasné vidět, jak jsme se od nuly dostali až k plně fungujícímu kurzu mezigeneračního vzdělávání.” říká jedna z organizátorek Natálie Kořínková.

V rámci kurzu proběhly také dvě přednášky vedené odborníky z České Spořitelny na téma bezpečnost (na internetu a platebních karet) a finanční gramotnost. Obě přednášky měly u účastníků velký úspěch.

„Junioři nám toho předali opravdu dost. Sociální sítě byly výborné a informace o tom, jak se dá v dnešní době seznámit, byly zajímavé. Velmi přínosné byly i přednášky od České spořitelny, zejména pak informace o finanční gramotnosti, které byly předány srozumitelně a jasně. Mrzí mě, že jsem nebyla na první lekci, kterou vedli senioři, kde háčkovali a pletli. Pokud se bude lekce v příštím semestru opakovat, určitě se přijdu podívat.” dodává Helena Syrová, seniorka. 

 

V letním semestru akademického roku 2018/2019 bude na ČZU spuštěn již druhý běh kurzu Život učitelem. Až se koncept mezigeneračního vzdělávání v této formě ustálí, je naším cílem rozšířit na další naše partnerské vysoké školy, kde existuje spolupráce s Univerzitou třetího věku.

 

Autor: Veronika Němcová, Kateřina Sommerová, Tereza Mokrenová