Dobrolnictví vychází ze srdce: Dagmar Tylečková

17.11.2019
Zpět na články

"Dáša Tylečková je pro mne symbolem vůle, nezdolného ducha a energie, kterou neváhá vydat ve správný čas pro správnou věc, a to přes velké vytížení v práci i doma. Právě ona pro nás objevila organizaci Modrý klíč, která pomáhá lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Strhla nejen nás, ale mnoho dalších kolegů, díky tomu pro Modrý klíč dokázala i získat grant Nadace České spořitelny. Dáša nás v týmu strukturovaného a exportního financování dokázala zaujmout pro projekty a nástroje Spořitelny, které nám umožňují poznávat se mimo pracoviště i pracovní dobu a zároveň pomáhat dobrým věcem.

- představení Dagmar sepsala kolegyně Tatjana 

 

Pro Modrý klíč jsi nadchla kus banky, jak se ta spolupráce zrodila? 

Vždycky jsem se jako dobrovolnice zapojovala do spořitelních Dnů pro charitu (dnes Den jinak). O Modrém klíči jsem se dozvěděla od kolegyně, která má v jeho školce vnuka potýkajícího se s autismem. Příští dobrovolnickou akci jsme uspořádali tam a stala se z toho dlouhodobá a pravidelná spolupráce. A právě takovou spolupráci ocení každá organizace. 

 

Jak vypadá tvůj Den jinak? 

Jsem v pravidelném spojení s Modrým klíčem, zjišťuji, jaká podoba podpory by jim právě teď pomohla, a pravidelně oslovuju své kolegy ve Spořitelně, aby přidali ruku k dílu v rámci Dnů jinak. Nejčastěji pomáháme s údržbou rozsáhlé zahrady a v případě nepříznivého počasí i uvnitř areálu  různými činnostmi - mytí oken, vytváření obalů na keramické výrobky a podobně.

 

DSC01407

 

Proč jsi si vybrala právě organizaci Modrý klíč?

Měla jsem pocit, že jim tolik lidí nepomáhá. Dříve vlastně nebyl zařazen mezi organizace, které Spořitelna dobrovolníkům doporučovala. Hledali jsme tak i jinou cestu, dneska už mezi doporučenými organizacemi dávno je. Mám radost, že je v průběhu posledních 10 let, co pomáhám, vidět pokrok. Modrému klíči se dostává větší péče od sponzorů a dobrovolníků. Zdá se, že se povědomí o možnosti pomáhat druhým stále více šíří mezi lidi a to je dobře.

 

Můžeš nám více popsat, komu Modrý klíč pomáhá? 

Modrý klíč je orgranizace poskytující sociální služby dětem i dospělým s mentálním nebo kombinovaným postižením. Jeho existence je nesmírně důležitá, protože svou snahou umožňují přiblížení lidí s postižením k životu jejich vrstevníků. Děti mají možnost navštěvovat mateřskou školku a později i speciální základní školu. Pro ty starší jsou v Modrém klíči k dispozici zácviková pracoviště a pracovní dílny. Kromě toho všeho organizace pomáhá lidem vyřešit stravování, dopravu, fyzioterapeutické služby a poradenskou činnost.

 
DSC01421
 

Pomáháš Modrému klíči i jinak než jako dobrovolník? 

Podařilo se mi pro Modrý klíč získat zaměstnanecký grant Nadace České spořitelny ve výši 100 000 Kč. A na to jsem opravdu hrdá. 

Projekt vychází ze skutečných potřeb a aktuální situace tří osiřelých klientů sociálních služeb, poskytovaných Modrým klíčem. Trojice bude v rámci domova žít s dopomocí asistentů, kteří jim budou vytvářet bezpečné zázemí. Asistenti v klientech budou podporovat jejich soběstačnost a zároveň zajišťovat program zájmový, rekreační, zajistí také kvalitní funkčnost domácnosti. Budou podporovat sociální kontakt a navazování nových přátelství.
 

Co pro tebe znamená být dobrovolníkem? 

Dobrovolnictví je činnost, která vám musí jít ze srdce, ke které přijdete sami od sebe. Život přináší velmi různorodé situace a tím, že pomáháte v rámci svých možností a schopností svým konáním obohacujete sami sebe o tento prožitek. Zároveň sbírám i pozitivní ohlasy kolegů, kteří se zapojili. A to mne nesmírně těší.