Naše příběhy

5 otázek pro Veroniku Benešovou: Pořád je co vymýšlet!

27.02.2017
Zpět na články

Když Veronika před lety začínala v malé pobočce v Jižních Čechách, určitě ji nenapadlo, že jednou zásadně změní způsob, jakým si dnes všichni půjčujeme. Aby půjčka byla radost, nikoliv starost, se snaží prosazovat každý den. A když zrovna nepracuje a netráví volný čas s rodinou, ráda si na večírku zazpívá svou oblíbenou píseň Boty proti lásce. Pochodem vchod!

Veroniko, na čem momentálně pracuješ?

Protože jsme banka zdravých financí, rozhodli jsme se od základů překopat prodejní proces pro pobočkovou síť. Vytváříme úplně nový systém, který by bankéře na schůzce s klientem správně navedl v otázce půjčování a sám šel naproti tomu, co je pro jednotlivého klienta vhodné. Razím heslo, že půjčka má být radost, nikoliv starost. Ráda bych, abychom klientům vycházeli vstříc ještě dřív, než vůbec začnou uvažovat o tom, že mají nějaký problém. To je ideál, jemuž se snažíme přiblížit, a s radostí můžu říct, že se to daří čím dál víc.

Jak ses dostala k půjčkám?

Jsem původem z Jižních Čech, kde jsem začínala v malé pobočce, a protože se mi dařilo, přešla jsem do větší pobočky, kde jsem pak i vedla velký oblastní tým a řešili jsme mimo jiného právě i oblast půjčování. Zásadní bylo moje rozhodnutí přesunout se do Prahy. Nebudu zastírat, že svou roli v tom sehrála i láska. Za tu dobu, co jsem v Praze, jsem prošla řadou pozic, kdy všechny nějak souvisely s půjčkami, a z jejich zkušenosti těžím dodnes. Do Spořitelny jsem přišla teprve před 4 lety, kdy jsem po mateřské zjistila, že v práci potřebuju změnu. Zaktualizovala jsem si proto LinkedIn a z množství nabídek, které jsem obdržela, byla jedna i ze Spořky. Pamatuju si, že jsem si tenkrát řekla: kde jinde to zlepšit než tam, kde je to úplně největší! A tak jsem tady.

Co bylo tvoje největší pracovní wow?

Asi to, když jsem v roce 2006 vymyslela "konsolidaci", podle které se zásadně změnil způsob půjčování u nás. Do té doby nebylo možné slučovat více půjček do jedné, dnes se to děje naprosto běžně. Inspirovali jsme se v zahraničí, ale celý ten proces půjčování postavili po svém. Vymýšleli a testovali jsme to v sedmi lidech asi tři čtvrtě roku, já ten projekt vedla a napsala celou technickou specifikaci. A zafungovalo to. 

Veronika Benešová 2

Pořád tě baví pohybovat se ve světě půjček, nebo bys spíš uvítala nějakou změnu?

Baví! Fakt mě to baví. Ono se to nezdá, ale moje práce je neuvěřitelně pestrá. Pořád je co vymýšlet, neustále se posouváme dál. Navíc mám teď nejlepší tým, který jsem kdy vedla. Co člověk, to osobnost, každý z nich je úplně jiný, ale dohromady jsou neuvěřitelně kompaktní. Že nám to funguje, je vidět i na výsledcích minulého roku, kdy se nám hodně dařilo. Mám pocit, že to frčí výborně, lidi okolo to baví, jsou plní energie a entusiasmu, nemusím nikoho přesvědčovat, že je potřeba něco měnit. Jsem spokojená. Dost lidí nás asi vnímá jako starou zatuchlou instituci, ale já vidím, jak moc se naše prostředí mění a líbí se mi být u toho a podílet se na tom, kam směřujeme. Doufám, že to jednou uvidí všichni.

Prý tě hodně zocelilo i judo – věnuješ se mu i nadále?

Judo jsem dělala 15 let, do svých 25 let i závodně. Taky jsem absolvovala trenérský kurz a učila malé děti. To bylo fajn, protože děti dělají ohromné pokroky a kromě toho, že se tím učí sportovní všestrannosti, může jim pomoct například s hyperaktivitou. Bohužel, momentálně už judo časově nezvládám. Chybí mi to, ale svůj volný čas teď raději trávím se svou malou dcerkou. Taky právě dokončuju školení neurolingvistického programování. To je ohromně zajímavé. Sama jsem spíš racionálně zaměřená a tohle mě učí pochopit, proč se lidi chovají iracionálně a co je k tomu vede. Dozvídám se věci, o kterých jsem nikdy nepřemýšlela!