Naše otázky

5 otázek pro Ondřeje Fouska: Absolventský program je skvělý mezistupeň mezi školou a full-time zaměstnáním

28.04.2017
Zpět na články

Přihlásil se a úspěšně ukončil program, díky kterému dnes v bance pracuje na plný úvazek.  A dokonce u toho hravě zvládá psát i diplomku. Ondřej se s námi podělil o svou osobní zkušenost s Absolventským programem a prozradil, proč se mu vyplatilo jím projít.

Ondro, co tě přimělo k tomu, že ses přihlásil do Absolventského programu, který jsi také úspěšně absolvoval?

Jako rodilý Pardubák jsem hledal práci právě v Pardubicích, kde momentálně i bydlím, takže když se naskytla možnost absolvovat tento program, neváhal jsem. I s ohledem na to, že zajímavých nabídek práce je u nás jako šafránu a ještě k tomu na pozici trainee, kde by byl zaměstnavatel ochoten vyjít vstříc mým studijním povinnostem. Tak jsem zajásal a poslal CV. Aktuálně již nejsem vedený jako trainee, program ale pokračuje do konce srpna a se svým nadřízeným mám dohodu, že můžu absolvovat všechna zbývající školení.

Jak tento program hodnotíš jako zkušenost? Byl to dobrý nápad přihlásit se a projít celým procesem?

Musím uznat, že Absolventský program je velice vhodný pro čerstvé absolventy nebo studenty dokončující studium. V mém případě mi nadřízení vždy vyšli vstříc, když jsem potřeboval zařídit něco do školy. Zejména v lednu, kdy jsem skládal státní zkoušku, mě neuvěřitelně podpořili a poskytli mi více než tři týdny volna a klidu k tomu, abych zkoušku složil. Program proto doporučuju komukoliv, kdo se byť jen trochu obává toho, že mu chybí kousek k dostudování, aby se přihlásil. Program je fakt super mezistupeň mezi školou a full-time zaměstnáním. Navíc, ač to může znít jako otřepané klišé, Spořitelna pro nás připravila tak bohatý program školení a aktivit, že mohu s čistým svědomím říci, že co slíbila, to i dodržela.

Proč myslíš, že se ti podařilo získat nabídku stálého zaměstnání po skončení programu? Počítal jsi třeba od začátku s tím, že ve Spořce zůstaneš, nebo jsi to bral spíš jako dočasnou situaci?

Absolventský program stále pokračuje. Začalo nás 10 z různých regionů, z toho já jsem byl první, kdo obdržel pracovní nabídku. Minulý měsíc se to podařilo dalšímu a pevně věřím a jsem přesvědčen, že i zbylí trainíci na konci programu budou RSM. Hodně si vzájemně fandíme, máme totiž mezi sebou víc než kolegiální vztahy.

Já jsem v prosinci reagoval na možnost přihlásit se do výběrka a nakonec jsem dostal nabídku, kterou jsem milerád přijal. Je jasné, že jsem na začátku programu neměl páru o tom, jestli tady zůstanu, nebo ne. Nicméně i vzhledem k tomu, že tady bydlím a mám rodinu, bych nerad dojížděl za prací do Prahy, tudíž jsem se samozřejmě snažil, aby pak kolegové ukázali při výběrku na mě.

V čem konkrétně pro tebe bylo přínosné se programu zúčastnit?

Největší přínos vidím v tom, že neklade nesmyslné nároky na své účastníky. Je koncipovaný tak, aby se člověk postupně rozvíjel a mohl aplikovat znalosti získané z různých školení či workshopů v jednání s klientem. Bylo super, že jsem se dostal do přímého kontaktu s klientem už v relativně krátké době po nástupu do programu. A právě v jednáních s klienty oceňuji, že jsem měl možnost absolvovat například školení vyjednávání. Mohu se podepsat pod to, že program pro mě přínosem jednoznačně byl. Získal jsem výborný základ, který nyní můžu rozvíjet.

O co se teď ve Spořce staráš?

Jsem na pozici RSM, tedy bankovního poradce. Mám na starost několik firem ze segmentu malých a středních podniků. RSM se stará o to, aby byly obě strany spokojené, jak banka tak i klient. Zodpovídá za to, aby klient plnil vůči bance, co má ve smlouvě, a zároveň ručí jemu, že banka splní to, k čemu se zavázala. Takže mám vlastně hlavu na špalku pořád, haha.